Campanarius

Dvacet tři

Pamatuji se jasně na štíhlou dívku černých vlasů, která ve chvíli, když odcházela těsně kolem mne, ukázala na sebe a řekla: „ Dvacet tři!“ Dvacet tři let bylo té dívce, která 5. října 1942 šla se svou rodinou na smrt. Svědek Hermann Friedrich Graebe vypovídá:


Šel jsem k příkopům, dlouhým asi 30 metrů a hlubokým tři metry. Bylo to u Dubna. Nikdo si mě nevšímal. Slyšel jsem rychlou palbu z pušek za hromadou vkopané hlíny. Blížily se povozy plné lidi. Vystoupivše z vozů, museli se ti lidé – ženy, muži a děti nejrůznějšího věku – na rozkaz SS-mana svléknout. SS-man měl bič na psy. Musili ukládat oděv na určená místa. Roztřídit jej. Boty na boty, šaty na šaty, spodní prádlo na jinou hromadu. Viděl jsem hromadu bot, 800 až 1000 párů tam bylo.

Ti lidé se odstrojovali bez pláče a nářku. Stáli v rodinných skupinách. Líbali jeden druhého. Loučili se a čekali na znamení jiného SS-mana, který stál u příkopu a měl také bič v ruce.

Za celých patnáct minut, co jsem stál poblíž příkopu, neslyšel jsem ani slovo postěžování, ani jednu prosbu o milost. Pozoroval jsem rodinu, asi osmičlennou. Žena, muž, oba asi padesátníci s dětmi. Jedno jednoroční, druhé osmileté, třetí desetileté a dvě dorostlé dcery ve věku asi 20 – 24 let. Stará žena s vlasy bílými jako sníh chovala jednoleté dítě v náručí a zpívala mu a lechtala je. Dítě se zajíkalo rozkoší. Rodiče se na sebe dívali se slzami v očích. Otec držel za ruku desetiletého syna a mluvil k němu měkce. Hoch potlačoval slzy. Otec ukázal k nebi, schýlil hlavu a zdálo se, že mu něco vykládá. V té chvíli SS-man u příkopu něco zakřičel na svého druha. Ten odpočítal asi 20 osob a poručil jim, aby šli za hromadu hlíny. Mezi nimi byla rodina, o níž jsem mluvil. Jasně se pamatuji na štíhlou dívku černých vlasů, která ve chvíli, když odcházela těsně kolem mne, ukázala na sebe a řekla: „Dvacet tři!“ Obešel jsem nakupenou hlínu a stál jsem před strašlivým hrobem. Lidé byli stlačeni k sobě, leželi jeden na druhém tak, že bylo vidět jen jejich hlavy. Téměř všem tekla krev z hlavy přes ramena. Někteří ze zastřelených se stále ještě pohybovali. Někteří zvedali ruce a otáčeli hlavami, aby ukázali, že je v nich stále život. Příkop byl zaplněn do dvou třetin. Musilo tam již být asi tisíc lidí. Rozhlížel jsem se po muži, který střílel. Byl to SS-man. Seděl na kraji příkopu, na jeho úzké straně, nohama klátil nad příkopem. Měl automat na kolenou a kouřil cigaretu.

Lidé, zcela nazí, sestupovali po několika schodech, vyrytých v jílové stěně příkopu a lezli přes hlavy ležících tam lidí na místa ukazovaná jim SS-manem.

Uléhali před mrtvými a raněnými. Někteří hladili ty, kteří ještě byli naživu a mluvili k nim tichým hlasem.

Pak jsem slyšel dávku výstřelů. Díval jsem se do příkopu a viděl jsem těla, jež se zmítala, a hlavy ležící již bez hnutí na tělech, jež tu byla před nimi. Krev se řinula z krků.

A další skupina se blížila. Sestupovala do příkopu, lehala si na mrtvé a byla postřílena.

Židé z Dubna umírali pod ranami einsatzgruppy.

2 komentářů

  1. Garlandnum
    01.09.2018 22:31:53

    Hello! look at my pictures http://catcut.net/Czvw

  1. PhillipPar
    24.04.2018 01:42:23

    http://lastnewstoday.ru/pr/adult/images/9068b248538e.jpg мамба знакомства моя страница Онлайн сообщество знакомств для интимных встреч. Реальные встречи с противоположным полом для удовлетворения фантазий в твоем городе. Заглядывай - не останешься равнодушным! популярные знакомства бесплатно, женщины 45 лет знакомства, знакомства в калуге, регистрация знакомства липецк, сайт знакомств пообщаемся регистрация, пообщаемся сайт знакомств без, wab знакомства, тула без знакомства, май ру сайт знакомства, сайты знакомств в спб бесплатные, знакомства ростовской, гей знакомства челябинск, знакомства в донецке, пообщаемся сайт знакомств без регистрации, знакомства m love ru, друг вокруг знакомство бесплатно, знакомства 24опен, tabor сайт знакомств мобильная версия, tabor ru сайт знакомств мобильная версия, христианский сайт знакомств, женщины за 30 знакомства без регистрации фото, сайты знакомства популярные бесплатные, тиндер знакомства войти моя страница, знакомства женщины за 30 бесплатно, 24опен ру знакомства, сайт знакомств без регистрации москва, topface знакомства, сайт знакомств без регистрации табор моя страница, серьезные знакомства спб, знакомства в севастополе, m mail знакомства, сайт знакомств бебоо, найти табор знакомства, гей знакомства регистрация, знакомство ставропольский, знакомства звуками, знакомства m mail ru, хорнет сайт знакомств, wab ru знакомства, сайт знакомств для брака, учебник знакомства, планета знакомства моя страница, самый лучший сайт знакомств, гей знакомства без регистрации, знакомства энгельс, урок 1 знакомство, бесплатные русские знакомства, нужные знакомства, шуры муры сайт знакомств моя страница, знакомство с женщиной фото бесплатно, знакомства в алтайском, покажи знакомства, знакомства чита без регистрации, алексей алексеев знакомства, знакомства с номером телефона и фото, секс знакомства в новосибирске, случайные знакомства, знакомство с другом, табор знакомства моя страница мобильная версия вход, знакомства в астрахани без, dating знакомства моя страница, лайф знакомства, табор сайт знакомств найти, секс знакомства новокузнецк, знакомства белова, друг вокруг сайт знакомств регистрация, знакомства екатеринбург регистрации, знакомства интим фото бесплатно, знакомства в саранске, знакомства екатеринбург без регистрации, знакомства нижегородская, знакомства оренбург без, знакомства ру без регистрации, знакомства 21, знакомства майл ру без, интим знакомств волгоград бесплатно, знакомства в астрахани без регистрации, сайт знакомств в воронеже

Zanechte komentář