Campanarius

Mystika

Co je to mystika? Je to zázrak? Je to pocit? Je to něco, co se stane zrovna v ten okamžik, kdy se to stát má. Je to něco, co rozum nedokáže pochopit. Je to něco, co zachvěje rameny.


Je to ta krásná paní, co se dívala na malého chlapce hrajícího si na malém dvorku s dětmi. Ta paní, na kterou ukazoval a kterou nikdo jiný neviděl a chlapec stál v úžasu. Ten úžas, který ho doprovázel celý život, uprostřed bortících se domů Berlína kdysi na sklonku války. Ten úžas, který vedl pak jeho kroky ke službě, úžas vteřiny, kdy se se zvoláním sesunul po mnoha letech uprostřed svící ke kříži. Je to mystika, či zázrak, kdy se v kostele v mrazivém lednovém dni objeví motýl a svými křídly poutá pozornost lidí? Určitě ne. Je to ale zázrak, mystika, když se objeví v kostele u rakve Básníka, stejně tak, jako před mnoha lety předtím, kdy svá promrzlá křídla rozprostřel u kolébky, zrovna když se narodil. Každý rok z mohutné staré lípy na starém hřbitově na kopci za vesnicí, hned vedle kostela spadne poslední list. Jak si ale můžu vysvětlit, že se to stane zrovna ve chvíli, kdy je do hrobu spouštěna rakev se stařičkým knězem. Suchý lístek se dotkne země ve stejnou chvíli, kdy se černá rakev dotkne jehličím vystlané jámy, to snad aby ten mokrý studený jíl tolik nestudil. Proč jsem si toho všimnul jenom já? Prožitek nepotřebuje svědky. Síla mystiky je právě v té jedinečnosti, kterou nemá kdo dosvědčit. Blízký člověk, jenž stařičkého kněze navštěvoval a v zimě, či létě si zkracoval cestu autem přes les, už stejnou cestou zpátky z pohřbu nedojel. Musel se vrátit, aby už stokrát projetou cestou nikdy nejel. A pak nedělní večer pozdního podzimu, kdy se těžké vločky rozpouští v mokré hlíně krvavé od popadaných jeřabin, kdy si člověk najednou vzpomene na všechny zázraky… snad proto, aby hned neusnul. Listopadový nedělní večer na Vysočině.

4 komentářů

 1. nwrhrl
  22.04.2021 16:52:26

  2T25dP mmcyrcysxolk, [url=http://ncghzcdulyit.com/]ncghzcdulyit[/url], [link=http://kkzqmnhzuacz.com/]kkzqmnhzuacz[/link], http://eubdyjrgmjri.com/

 1. Eldridge
  03.04.2021 18:10:14

  Pleased to meet you https://ictevangelist.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Solomon said one popular solution offered by the NEA is to help schools get a more precise accounting of employee hours to see whether staff are truly working an average of 30 hours a week each month when holidays and other time off are included. That has helped some schools make less drastic cuts in employee hours, he said.

 1. Tyler
  03.04.2021 18:10:14

  Can you hear me OK? https://unmz.cz/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com One of the main sites that posted the revelations is run by Zhu Ruifeng, an anti-corruption blogger. He shot to prominence last year after posting an explosive sex tape starring a government official, Lei Zhengfu, which triggered a corruption investigation, ultimately landing the official in jail.

 1. wwjcugrict
  12.03.2021 23:46:12

  sdm9FL vqxicriiwqhe, [url=http://xmyyjlvyppkn.com/]xmyyjlvyppkn[/url], [link=http://vkzjggukpmyc.com/]vkzjggukpmyc[/link], http://orskxenzmgxc.com/

Zanechte komentář